For at tilføje eksperter til kurven, skal der vælges mindst én dato på søgesiden
Fremtidens mælk? En rejse gennem næringsstoffer og fødevareanalyse
Vil plantebaseret drink kunne erstatte komælk i fremtiden? Hvad er den ernæringsmæssige forskel på komælk og havredrik, og hvordan påvirker det vores sundhed og miljø? Hvorfor er det vigtigt at kende næringsindholdet – og hvordan måler man det i praksis? På dette besøg får eleverne indblik i både smag, ernæring og den avancerede teknologi, der sikrer kvaliteten i både plantebaserede og animalske fødevarer.
Fag
Biologi
Bioteknologi
Teknikfag
Teknologi
Faglige emner
Global Dannelse
Innovation
Karrierelæring
Målgrupper
Ungdomsuddannelse
Geografi
Storkøbenhavn & Nordsjælland
Sjælland og Sydhavsøerne
Kompetencer
Modellering
Undersøgelse
Perspektivering
Kommunikation
Mit besøg
Interessen for bæredygtige og plantebaserede fødevarer er steget, og produkter som havredrik er i dag almindelige alternativer til komælk. Men havredrik har en helt anden sammensætning end mælk, og for at fungere som alternativ skal smag, konsistens og næringsindhold være i orden.
I mit oplæg vil jeg introducere eleverne til, hvordan vi analyserer fødevarer og sikrer kvalitet i fremtidens produkter. Vi sammenligner bl.a. næringsindholdet i mælk og havredrik og ser på metoder som proteinbestemmelse ved hjælp af Kjeldahl-metoden. Vi taler også om fødevarers vej fra produktion til butik.
Jeg præsenterer teknologier som FTIR og NIR, som bruges i fødevareanalyse – forklaret i øjenhøjde, så alle kan være med. Eleverne får indsigt i begreber som tørstof, sukkerindhold, lipider og kulhydrater – og hvordan de varierer i plantebaserede og animalske produkter.
Aktivitet
Eleverne kommer i løbet af mit oplæg til at blive quizzet i viden om makromolekyler og nærringsindhold i fødevarer. Jeg vil have en Kahoot med, der bliver brugt som udgangspunkt til at diskutere og til at få opsummeret den viden, jeg har præsenteret. Spørgsmålene vil selvfølgelig blive tilpasset i forhold til, hvilket niveau klassen er i.
Besøgets omdrejningspunkt vil være en elevinddragende øvelse, hvor hele klassen bliver aktiveret. Eleverne får til opgave at smage på forskellige medbragte havredrik- og mælkeprøver, hvor de skal bruge deres smagssanser til identificere blandt andet fedt og sukker. Denne øvelse vil ville blive brugt som dialogværktøj og understøtte den viden, jeg præsenterer i oplægget.
Kernstof
- Ernæring
- Bæredygtighed
- Protein
- Kvalitetssikring
For at tilføje eksperter til kurven, skal der vælges mindst én dato på søgesiden