For at tilføje eksperter til kurven, skal der vælges mindst én dato på søgesiden
Fra blodprøver til piller – sådan tester og udvikler vi medicin
Hvordan ved vi, om ny medicin virker, som den skal? Svaret gemmer sig blandt andet i vores blod – og i de data vi måler.
Fag
Biologi
Bioteknologi
Fysik/kemi
Kemi
Matematik
Natur/Teknologi
Faglige emner
Celler, mikrobiologi & bioteknologi
Innovation
IT og internet
Karrierelæring
Krop & sundhed
Mennesket
Målgrupper
Ungdomsuddannelse
7. - 10. klasse
4. - 6. klasse
Geografi
Nordjylland
Midtjylland
Sydjylland
Sjælland og Sydhavsøerne
Fyn og øer
Storkøbenhavn & Nordsjælland
Kompetencer
Modellering
Undersøgelse
Perspektivering
Kommunikation
Om besøget
På mit besøg får eleverne indblik i, hvordan man udvikler medicin – fra den første idé til det bliver testet og brugt af patienter. Medicinudvikling kan tage op til 10–15 år og involverer mange forskellige typer tests, før en behandling er klar.
I mit job arbejder vi med PK (pharmacokinetics) bioanalyse, hvor vi måler, hvor meget medicin der er i blodet over tid. På den måde kan vi forstå, hvordan kroppen optager og reagerer på medicin, og om behandlingen virker som den skal.
Jeg vil fortælle eleverne, hvorfor det er vigtigt at kunne måle medicin præcist, og hvordan små forskelle i målinger kan påvirke resultaterne. Samtidig arbejder vi med data og IT-systemer, der sikrer, at vores målinger bliver registreret korrekt, så man kan stole på resultaterne.
Eleverne vil dermed få indblik i, hvordan målinger, data og teknologi hænger sammen, og hvordan det bruges til at teste og udvikle medicin.
Aktivitet
Eleverne skal arbejde med præcise målinger, hvor de måler væsker flere gange og sammenligner deres resultater for at undersøge forskelle i præcision og nøjagtighed. Derudover skal de udvikle og følge en simpel guide (inspireret af laboratorieprocedurer), hvor de skal forklare en opgave så præcist, at andre kan gentage den med samme resultat.
Aktiviteten viser, hvordan små variationer og uklare instruktioner kan påvirke data, og hvorfor det er vigtigt med præcision, struktur og korrekt registrering i laboratoriearbejde.
Emner
- Målinger og undersøgelser
- Krop og sundhed
- Medicin
- Data og registrering
- Teknologi og IT
- Præcision og nøjagtighed
- Arbejde som forsker/tekniker
- Undersøgende arbejde
Kernestof
- Eksperimentelle metoder
- Fysiologi
- Sundhed, sygdom og medicin
- Toksikologi
- Repræsentation og manipulation af data
- Digitale værktøjer
- Digitale redskaber
- Biologiske databaser og big data
- Genetik og molekylærbiologi
- Kvalitativ og kvantitativ dataindsamling
- Videnskabelige metoder
- Organisk- og uorganisk kemi
For at tilføje eksperter til kurven, skal der vælges mindst én dato på søgesiden